Jak budować pozytywną historię kredytową?

Historia kredytowa to przedstawienie Twojej regularności w spłacie zobowiązań. Składają się na nią informacje przekazywane do BIK przez banki lub SKOK-i na temat Twoich kredytów (także jeśli występowałeś w roli poręczyciela), pożyczek, korzystania z kart kredytowych/debetowych oraz limitu debetowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Banki i SKOK-i przekazują do BIK zarówno informacje pozytywne (o terminowych spłatach), jak i negatywne (o opóźnieniach lub zaległościach).

Spłacaj raty kredytów terminowo

Warto podkreślić, że terminowa spłata zobowiązań to budowanie pozytywnej historii kredytowej. Regularna spłata kredytu czy pożyczki daje wyraźny sygnał instytucjom finansowym, że jako kredytobiorcę cechuje nas odpowiedzialność i stabilność finansowa. Niedopuszczalne przy budowaniu pozytywnej historii kredytowej jest zwlekanie z płatnością lub długie przerwy przy spłacie całego zobowiązania. W tym celu warto pomyśleć nad zakupem jakiegokolwiek sprzętu na raty lub zawarciem małego kredytu gotówkowego. Ubiegając się w przyszłości np. o kredyt hipoteczny dajemy obraz rzetelnego kredytobiorcy dla banku.

W odniesieniu do powyższego, gdy posiadamy odpowiednie środki można pomyśleć dodatkowo nad kolejnymi zobowiązaniami np.  karta kredytowa czy debet na koncie. Pozwoli to przekazać jasny sygnał, iż radzimy sobie z terminową spłatą wielu zobowiązań w danym czasie, co punktuje przy budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Warto też nie przekraczać limitów kredytowych, aby nasz scoring BIK wyglądał jak najkorzystniej.

Przetwarzanie danych o Twoich kredytach

Trzeba pamiętać także o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Bank w takiej sytuacji ma informacje, że wcześniejsze kredyty były spłacane z zachowaniem terminu. Jeśli takiej zgody nie wyrazimy to nasza historia kredytowa ograniczy się jedynie do kredytów, które spłacaliśmy z opóźnieniem, bądź aktualnie posiadanych przez kredytobiorcę. Dlatego tak istotne jest by wyrażać zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu naszego kredytu.

Taka zgoda może być ograniczona do konkretnego kredytu lub może dotyczyć wszystkich zaciąganych przez nas zobowiązań kredytowych. W pierwszej sytuacji zgodę możemy wyrazić oraz cofnąć w banku, gdzie udzielono nam zobowiązanie. Z kolei zgoda ogólna jest kierowana bezpośrednio w BIK.

Informuj bank o problemach

Czasem zdarza się, iż w domowym budżecie pojawia się chwilowy kryzys lub taką sytuacje przewidujemy. Następstwem tego są problemy z terminowością zaciągniętych zobowiązań. Aby nie pogorszyć naszej historii kredytowej warto wcześniej skontaktować się z bankiem i spróbować wynegocjować nowe zasady spłaty zobowiązania. Dzięki temu dajemy sygnał instytucji finansowej, iż zależy nam na spłacie kredytu i nie chcemy popaść w spiralę zadłużenia zaciągając to kolejne mniejsze kredyty, aby spłacić ten większy np. kredyt hipoteczny.

Historia kredytowa pokazuje bankom kto miał problemy z terminową spłatą zobowiązań, co dla przyszłych kredytobiorców może wiązać się dodatkowym zabezpieczeniem, podniesionym oprocentowaniem kredytu czy nawet odrzuceniem wniosku.

AndrzejOrlof

Przeczytaj także

Alerty BIK pozwalają ochronić nas przed wyłudzeniem kredytu, a także kontrolować terminowość spłat naszych kredytów. Działają 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu, a gdy w BIK pojawią się...